Oaths sworn at The Castle, Exeter, 14 October 1723 before John Ivie, Bampfylde Rodd, William Cholwich and John Gibbs

Elizabeth Lux, widow of Kenton [Signed]
Thomasine Crockhay of Kenton [Marked "C"]
Margery Venner of Kenton [Marked "M"]
Thomas Lee of Woodbury [Marked "L"] [Illegible crossing out beneath "Woodbury".]
Abraham Filmore of Lympstone [Signed]
Samuel Hart of Lympstone [Signed]
Philip Bussell of Lympstone [Marked "B"]
Mary Bussell of Lympstone [Marked "B"]
John Wilcocks of Heavitree [Marked]
Grace Wilcocks of Heavitree [Signed]
Alice Taylor of Heavitree [Marked "T"]
Thomazin Waring (Warring) of Heavitree [Marked "W"]
George Burnell of Heavitree [Marked "B"]
John Row of Pinhoe [Marked "R"]
Bennett Parr of Pinhoe [Marked "P"]
Isaac Crodock of Pinhoe [Marked "C"]
Elizabeth Fursdon of Pinhoe [Signed]
Mary Downe (Down) of Pinhoe [Signed]
Susannah Kinsman of Pinhoe [Not signed ]
Mary Parr of Pinhoe [Marked "P"]
Ambrose Pollard of Pinhoe [Signed]
Daniel Mitchell (Michell) of Exminster [Signed]
Roger Ball of Exminster [Marked "B"]
Launcelot Putt of Brixham [Signed]
Thomas Elstob of Upton Pyne [Signed]
Richard Holmes of Upton Pyne [Signed]
George Underhill of Upton Pyne [Marked "U"]
William Osmond of Brampford Speke [Marked "O"]
Thomas Sowdon of Whitestone [Not signed]
John Turner of Thorverton [Signed]
Susanna Turner of Thorverton [Marked "T"]
Samuel Butt of Thorverton [Marked "B"]
Honour Barne of Thorverton [Marked "H"]
Sarah Barne, widow of Thorverton [Marked "S"]
Philip ?Back of Thorverton [Not signed]
Robert Griffith of Crediton [Signed]
John Bewes of Shobrooke [Marked "B"]
William Curriton of Shobrooke [Marked "C"]
Francis Mortimore of Cadbury [Marked "F"]
James Roberts of Cadbury [Marked "R"]
John Lee of Farway [Signed]
Edmund Cox of Farway [Marked "C"]
Henry Perkins of Exminster [Signed]
John Lowton of Exminster [Signed]
Robert Wanhill (Wannell) of Exminster [Signed]
Thomas Lee of Kenn [Signed]
John Collins (Collings) of Exminster [Signed]
Thomas Snow of Exminster [Marked "S"]
John Mole of Exminster [Signed]
George Radmore of Thorverton [Signed]
John Turner of Thorverton [Not signed]
John Lightfoot of Thorverton [Marked "L"]
Thomas Bussell of Huxham [Signed]
Barbara Bussell of Huxham [Marked "BB"]
Mary Holmead of Huxham [Marked "H"]
Ann Barns (Barnes) of Huxham [Marked "B"]
John Chamberlin of Huxham [Signed]
William Palmer of Huxham [Marked "WP"]
Sarah Vinicomb of Huxham [Marked "V"]
William Pollard of Huxham [Marked "P"]
Benjamin Steer (Steere) of Huxham [Signed]
Elizabeth Harris of Huxham [Marked "H"]
Gilbert Ratcliffe of Huxham [Marked "R"]
Walter Osborn of Christow [Marked "O"]
Sarah Barne, widow of Thorverton [Not signed]
Walter Vicary of Broadclyst [Signed]
John Palmer of Clyst St. George [Marked "P"]
Richard Langbridge of Heavitree [Marked "L"]
John Lee of Exminster [Marked "L"]
John Coram of Topsham [Not signed]
John Grendon of Drewsteignton [Signed]
James Wooton of Bovey Tracey [Marked "W"]
Christopher White of Poltimore [Signed]
Roger Willcocks of Poltimore [Signed]
Edward Splatt of Poltimore [Marked "S"]
John Cox of Poltimore [Marked "C"]
Thomas Jerman of Poltimore [Marked "J"]
Philip Mills of Poltimore [Signed]
Laurence Hake of Cullompton [Signed]
Thomas Palfryman of Broadclyst [Signed]
Robert Heard of Broadclyst [Marked "H"]
John Godfrey of Broadclyst [Signed]
Henry Gill of Poltimore [Marked "G"]
James Coram of Topsham [Marked "C"]
Edmund Hellmore (Helmore) of Thorverton [Signed]
Edmund Helmore jun of Broadclyst [Signed]
Oliver Casely of Chudleigh [Marked "C"]
Francis Thomas Pidgeon of Woodbury [Marked "P"]
Alexander Ash (Aysh) of Throwleigh [Signed]
Arthur Knapman of Throwleigh [Signed]
Christopher Furse of Holcombe Burnell [Marked "F"]
John Dodd of Throwleigh [Signed]
James Crocker of Throwleigh [Signed]
Alexander Knapman of Throwleigh [Marked "K"]
John Dicks of Throwleigh [Signed, signature unclear]
John Haydon of Dunsford [Marked "H"]
Nicholas Seaward of Dunsford [Marked "S"]
Frances Phillips, widow of Crediton [Marked "P"]
Roger Glanfild (Glanfield) of Newton St. Cyres [Marked "G"]
Robert Oke of Topsham [Marked "O"]
James Lee of Shobrooke [Marked "L"]
James Please of Shobrooke [Marked "P"]
William Skinner of Shobrooke [Marked "S"]
Elizabeth Bisgood of Shobrooke [Marked "B"]
Sarah Radford of Shobrooke [Marked "R"]
John Simons of Kenn [Signed]
William Ellicombe of Kenn [Signed]
Peter Tucker of Kenn [Signed]
George Harrison of Kenn [Marked "H"]
Richard Ley of Kenn [Signed]
John Dyer of Kenn [Signed]
Anne How of Kenn [Marked "H"]
Bartholomew Searle of Kenn [Marked "S"]
William Lane of Kenn [Signed]
George Barter of Kenn [Signed]
Andrew Frost of Kenn [Marked "F"]
Sarah Searle of Kenn [Marked "S"]
Susanna Searle of Kenn [Marked "S"]
George Luccombe of Kenn [Marked "L"]
Thomas Edwards of Kenn [Marked "E"]
Stephen Parr of Kenn [Signed]
John Whiting, clerk of Shillingford St. George [Signed]
Elizabeth Eastley, widow of Kenn [Marked "E"]
John Dyer, taylor of Kenn [Marked "D"]
Richard Towill of Kenn [Signed]
Bartholomew Anthony, esq of Farringdon [Signed]
Richard Dewdney of Stoke Canon [Signed]
John Fursdon of Stoke Canon [Signed]
Mary Tucker of Stoke Canon [Marked "T"]
Mary Tucker jun of Stoke Canon [Signed]
Joan Tucker of Stoke Canon [Marked "T"]
Richard Tucker of Stoke Canon [Signed]
Henry Dowdney (Dewdney) of Stoke Canon [Marked "D"]
Elizabeth Downe of Stoke Canon [Marked "D"]
John Hew of Stoke Canon [Marked "H"]
Joan Warren of Stoke Canon [Marked "W"]
Caleb Staddon (Stadden) of Stoke Canon [Signed]
Joan Warren jun of Stoke Canon [Signed]
Edmund Roberts of Stoke Canon [Signed]
Thomazin Roberts of Stoke Canon [Marked "R"]
Joan Roberts of Stoke Canon [Marked "R"]
Margaret Fursdon of Stoke Canon [Marked "F"]
George Heard of Stoke Canon [Marked "H"]
Michael Hole of Stoke Canon [Marked "H"]
William Francis of Stoke Canon [Marked "F"]
Francis Wills of Stoke Canon [Marked "W"]
John Alford of Stoke Canon [Signed]
Thomas Down of Stoke Canon [Signed]
Robert Down (Downe) of Stoke Canon [Signed]
Abraham Gibbs of Topsham [Signed]
Thomas Trosse of Shobrooke [Marked "T"]
Joan Trosse of Shobrooke [Marked "T"]
John Brown of Whitestone [Marked "B"]
James Gully of Whitestone [Marked "G"]
John Clarke of Whitestone [Marked "C"]
Susanna Best of Whitestone [Marked "B"]
Valentine Baker of Whitestone [Marked "B"]
John Ballamy of Whitestone [Marked "B"]
William ?Ellacott of Whitestone [Signed]
William Preston of Kenn [Signed]
William Tremlett [Residence not stated] [Marked "T"]
William Tremlett jun [Residence not stated] [Marked "T"]
George Connet (Connett) of Dunsford [Marked "C"]
Robert May of Dunsford [Signed]
Richard Connet of Dunsford [Marked "C"]
John Browning of Dunsford [Marked "B"]
Richard Spencer of Dunsford [Marked "S"]
John Norrish of Dunsford [Marked "N"]
Susanna Connett (Connet) of Holcombe Burnell [Signed]
Richard ?Sercomb (?Sercombe) of Dunsford [Signed]
Thomas Brimblecomb of Dunsford [Marked "T"]
Robert Yvens (?Yuens) of Churchstanton [Marked "Y"]
Josias Rendal (Rendell) of St. Thomas (Exeter) [Signed]
Elizabeth Stockman of Topsham Alphington [Marked "S"]
John Lipscomb of Heavitree [Signed]